Our range of products include exide inverter batteries, exide smf battery, smf batteries, smf battery and ups battery.
₹ 4300 / Piece Get Latest Price
| Battery Capacity | 100 Ah |
| Battery Technology | SMF |
| Battery Series | smf |
| System Voltage | 12 V |
| Warranty | 24 months |
| Backup Time | 4 hours |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type | Lead Acid Battery |
| Protection | Over current Protection, Short Circuit Protection |
| Usage/ Application | Industrial |
| Model Name/Number | power safe |
| Output Type | Single |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5900 / Piece Get Latest Price
| Battery Technology | SMF VRLA |
| Warranty | 24 Months |
| Application | Online UPS |
| Voltage | 12V |
| Design Life | 2 years |
| Battery Type | Lead Acid Battery |
| System Voltage | 12 V |
| Backup Time | 15–30 min |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Capacity | 26 Ah |
| Capacity | 42 Ah |
Minimum order quantity: 16 Piece
42 ah smf battery
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Battery Capacity | 26 Ah |
| Capacity | 26 Ah |
| Battery Technology | SMF VRLA |
| Application | UPS |
| Voltage | 12 V |
| System Voltage | 12 V |
| Backup Time | <30 min |
| Warranty | 2 Years |
| Design Life | 5 years |
Exide smf battery
₹ 4900 / Piece Get Latest Price
| Battery Capacity | 26 Ah |
| Capacity | 26 Ah |
| Battery Technology | SMF VRLA |
| Application | Telecom, Security System, UPS, Online UPS |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 Years |
| Design Life | 5 years |
| System Voltage | 12 V |
| Backup Time | 30–60 min |
Minimum order quantity: 10 Piece
Exide smf ups battery
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| UPS Type | Online UPS |
| Capacity | 65 Ah |
| Voltage | 12V |
| Battery Type | SMF/Lead Acid VRLA |
| Battery Design | SMF |
| Backup Time | 16–30 min |
| Brand | Exide |
| Warranty | 2 Years |
| Usage Pattern | Cyclic |
| Design Life | 3–5 years |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ups battery
Debasish Parida (CEO)
36 Electrical Services
4B-03, Ground Floor, Plastic Market, New Bus Stand, Pandri
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India