Pioneers in the industry, we offer air core choke from India.
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Inductance | 1 uH |
| Lamp Wattage | 250W |
| Power | 250w |
| Current Rating | 2 A |
| Input Voltage | 180-260 V |
| Winding Type | Multi Layer |
| Lamp Type | 2G11 |
| Current | 240 watts |
| Wire Material | Copper |
| Power Factor | 0.85 |
| Form Type | Flat Coil |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting | Tag Type |
| Housing Material | Aluminium |
| Brand | bajaj/crompton |
| Usage/Application | open copper blast |
| Certification | ISI |
Minimum order quantity: 12 Piece
bajaj 250w blast to block higher-frequency while passing direct current (DC) and lower frequencies of alternating current (AC) in an electrical circuit.
Debasish Parida (CEO)
36 Electrical Services
4B-03, Ground Floor, Plastic Market, New Bus Stand, Pandri
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India