Prominent & Leading Wholesale Trader from Raipur, we offer havells street lights and havells 150w street light 160 lpw.
₹ 4999 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 60 W |
| System Efficacy | 140 lm/W |
| Series | ENDURAPEARLPLUSSL60W/70/80 |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| CCT | 5700 K |
| Input Voltage | 120-300V |
| IP Rating | IP66 |
| Protection Rating | IP66 |
| Body Material | Metal |
| Lamp Life (Hours) | 50000 |
| Model Name/Number | ENDURA PEARL PLUS |
| Acceptable Payment Mode | Cheque/Cash, EMI, Online |
| Usage/Application | OUTDOOR LED STREET LIGHT |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Series | Endura |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 150 W |
| System Efficacy | 160 lpw |
| CCT | 6500 K |
| Input Voltage | 140–270 V AC |
| Protection Rating | IP66 |
| Lamp Life (Hours) | 500000 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Piece
Street light
Debasish Parida (CEO)
36 Electrical Services
4B-03, Ground Floor, Plastic Market, New Bus Stand, Pandri
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India