Providing you the best range of havells 400w rsolite tds lm79 ttr bis, havells 120w high bay tds im79, havells 300w flood light mod tds lm79 lm80, havells 200w jeta iris alfa flood light tds lm79 lm80 bis, havells 100w high bay sacur genex tds lm79 lm80 and havells 100w adorn tds lm79 lm80 with effective & timely delivery.
₹ 13800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 400w |
| Power | 500W |
| Material | Wax |
| Light Source | LED |
| Lighting Color | Warm White |
| Series | Smart |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Length | 25 m |
| Color Temperature | 5000 K |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Input Voltage | 140–270 V |
| Ink Side | Outside |
| Model Type | Lens Type |
| IP Rating | IP66 |
| Form | Roll |
| Brand | Havells |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Beam Angle | 90° |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Power | 120W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Havells |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Model Type | Lens Type |
| Model Name/Number | Havells 120w High Bay TDS IM79 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220 v |
| Warranty | 1 Year, 1 year |
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Light Source | LED |
| Series | Sporto |
| Wattage | 100 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Color Temperature | 5000 K |
| Input Voltage | 220 v |
| Warranty | 1 year |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Body Material | Metal |
| Beam Angle | 90° |
| Surge Protection | 12 kV |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Light Source | LED |
| Series | HAVELLS JETA IRIS ALFA |
| Wattage | 200 W |
| Lighting Color | Cool White |
| Color Temperature | 5000 K |
| Input Voltage | 220 v |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Aluminium |
| Beam Angle | 90° |
| Surge Protection | 10 kV |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Havells 200W Jeta Iris Alfa Flood Light TDS LM79 LM80 BIS Quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 2900 / Piece Get Latest Price
| Power | havells sacur genex |
| Wattage | 100W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Havells |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Model Type | havells |
| Model Name/Number | Havells 100W High Bay Sacur Genex TDS LM79 LM80 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220 v |
| Body Material | Metal |
| Beam Angle | 90 degree |
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Light Source | LED |
| Series | Adorn |
| Wattage | 100 W |
| Lighting Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500 K |
| Input Voltage | 140–270 V |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Net contents | 1 |
| Body Material | Metal |
| Beam Angle | 90 degree |
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Product Type | Flood Light |
| Light Source | LED |
| Series | BAJAJ PRAZE |
| Wattage | 1000W |
| Base Type | E40 |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 5000 K |
| Light Color | Cool Daylight |
| Input Voltage | 140–270 V |
| Shape | Flat Top |
| Mounting | Pole |
| Usage/Application | Office |
| Model Name/Number | Havells 1000W TDS LM79 LM80 BIS |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
| Warranty | 3 Year |
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Power | 150W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Havells |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Model Type | Lens Type |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220 v |
| Warranty | 1 Year |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Metal |
| Beam Angle | 45 degree |
| Wattage Type | 150 w |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Light Source | LED |
| Series | HAVELLS JETA IRIS ALFA |
| Wattage | 150 W |
| Lighting Color | Cool White |
| Color Temperature | 5000 K |
| Input Voltage | 140–270 V |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | Havells 150W Flood Jeta Iris FL P 150 W |
| Lighting Type | LED |
| Net contents | 1 |
| Beam Angle | 90 degree |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50 W |
| Light Source | LED |
| Series | HAVELLS |
| Lighting Color | Cool White |
| Color Temperature | 5000 K |
| Input Voltage | 140–270 V |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | Havells 50W Flood Light TDS LM79 LM80 Without Lance |
| Lighting Type | LED |
| Net contents | 1 |
| Body Material | Maetal |
| Beam Angle | 9 degree |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Ingress Protection | IP66 |
| Housing Material | Aluminium |
| Brand | Havells |
| Usage/Application | Home |
| Light Color | Cool White |
| Material | Stainless Steel |
| CCT | 5700 K |
| Mounting Type | Ceiling Pendant |
| Voltage | 220 v |
| Frequency | 50 Hz |
| Lighting Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 40 W |
| Wattage | 35W |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Series | Endura |
| Power | 50 W |
| Wattage | 60 W |
| System Efficacy | 110 lm/W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| CCT | 5700 K |
| Input Voltage | 220 v |
| IP Rating | IP33 |
| Protection Rating | IP66 |
| Material | Metal |
₹ 2900 / Piece Get Latest Price
| Series | Endura |
| Material | Metal |
| Wattage | 25 W |
| System Efficacy | 120 lm/W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| CCT | 6500 K |
| IP Rating | IP33 |
| Input Voltage | 220–240 V AC |
| Protection Rating | IP66 |
| Start Up Time | 12 hour |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Power | 70 W |
| Wattage | 35W |
| Product Type | WELL GLASS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Series | Endura |
| Housing Material | Aluminium |
| Brand | Havells |
| Usage/Application | Decoration |
| Light Color | Neutral White |
| Material | Stainless Steel |
| CCT | 5700 K |
| Mounting Type | Ceiling Pendant |
| Mounting | Suspended |
| Voltage | 220 v |
| Lighting Color | White |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20800 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 15 W |
| Power | 9 W |
| Solar Panel Power | 40 Wp |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP33 |
| Material | Metal |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2950 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Wattage | 25 W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP55 |
| Start Up Time | 9 hour |
| Country of Origin | Made in India |
Debasish Parida (CEO)
36 Electrical Services
4B-03, Ground Floor, Plastic Market, New Bus Stand, Pandri
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India