Our range of products include havells street light 30 w, endura sundown bright and endura sundown nexa plus.
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30 W |
| System Efficacy | 120 lm/W |
| Series | HAVELLS |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| CCT | 6500 K |
| Input Voltage | 120-280V |
| IP Rating | IP66 |
| Protection Rating | IP66 |
| Body Material | Metal |
| Lamp Life (Hours) | 50000 |
| Model Name/Number | ENDURA CITYLITE PLATINUM PLUS |
| Acceptable Payment Mode | Cheque/Cash, Online, EMI |
| Usage/Application | OUT DOOR |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Series | Endura |
| Brand Name | Havells |
| Wattage | 90 W |
| System Efficacy | 120 lm/W |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| CCT | 6500 K |
| Color Temperature | Cool White |
| Input Voltage | 140–270 V AC |
| Protection Rating | IP66 |
| Warranty | 2 Years |
| LED Make | Philips |
| Surge Protection | 6 kV |
| Lens Type | With Lens |
Havells 90w street light Features & Benefits • Delivers excellent illumination • Long life & photobiologically safe LED’s • High performance potted electronic driver ensures zero maintenance • No harmful UV & IR radiations • Environment friendly as it does not contain Mercury • Instant light with low running temperatures • Operating temperature: -10 °C to + 35 °C • Operating voltage range: 100 V - 300 V • Average life L70B50: 50000 hours Light Source High efficiency long life LED module with SMD LED package mounted on MCPCB. Lumen efficacy of LED >140 lm/W. Optics High efficiency polycarbonate UV stablized cover with integrated Lens to ensure Asymmetrical batwing light distribution. ( For detailed photometric data, please refer LM79 report & IES file ).
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Series | Endura |
| Wattage | 100 |
| System Efficacy | 110 lm/W |
| CCT | 5700 K |
| Input Voltage | 220–240 V AC |
| Protection Rating | IP66 |
| Control Features | Non Dimmable |
| Body Material | Aluminium |
| Surge Protection | 6 kV |
| Warranty | 5 Year |
Minimum order quantity: 10 Piece
Debasish Parida (CEO)
36 Electrical Services
4B-03, Ground Floor, Plastic Market, New Bus Stand, Pandri
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India