Providing you the best range of bpcl linear metal canopy price, havells high bay light, flameproof tube lights, industrial tube light, havells spike light and 2 way outdoor light with effective & timely delivery.
₹ 5450 / Piece Get Latest Price
| Application | Petrol Pump |
| Wattage | 80 W |
| Material | Aluminium |
| Mounting | Recessed |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Light Color | Warm White |
| Body Material | Aluminium |
| Housing Material | Aluminium |
| Shape | Linear |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Industrial |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Control Gear Mounting | poted |
| Base Type | direct |
| Outer Size | 80 W |
| Voltage | 220 V |
| Power Factor | 99 |
Minimum order quantity: 10 Piece
havells liner light for petrol pump use model Glint ( LNCA-P- 80 W )
Features & Benefits • Delivers excellent illumination & comfort in high ceiling areas • Long life & photobiologically safe LEDs • High performance electronic driver ensures zero maintenance • No harmful UV & IR radiations • Environment friendly as it does not contain Mercury • Instant light with low running temperatures • Operating temperature: -10 °C to +50 °C • Operating voltage range: 140 V - 270 V • Average life L70B50 : 50000 hours • Surge Protection upto 10 kV with in-built SPD
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| Light Source | LED |
| Series | HAVELLS |
| Lighting Color | Pure White |
| Power | 70w / 80w |
| Brand | Havells |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Model Type | Lens Type |
| Usage/Application | Warehouse |
| Model Name/Number | LHEMACP7IC7W070/80w |
| Heat Sin ( Diameter x Length) (inmm) | 595x595x212 |
| Colour Rendering Index | 5700k |
| Packing Case Lot | 1 |
| Body Material | METAL |
| Beam Angle | 120 |
| IP Rating | IP66 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7900 / Piece Get Latest Price
| Tube Type | LED T5 |
| Zone Rating | Zone 2 |
| Gas Group | IIA |
| Lighting Type | LED |
| Length | 4 ft |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Power Rating | 40 W |
| Certification | CE |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 36W |
| Power Rating | 40 W |
| Length | 4 Feet |
| Tube Length | 4 ft |
| Color Temperature | 6500K |
| Tube Type | T5 |
| Light Color | Cool White |
| Base Type | led |
| Material | Aluminum |
| Brand | Havells |
| Input Voltage | 240 V |
| Input Current | Operating voltage range: 140 V - 270 V |
| Voltage | Operating voltage range: 140 V - 270 V |
| Luminous Efficacy | h lumen efficacy of >140 lm/W |
| IP Rating | IP 66 |
| Lumens | 3500 lm |
| Surge Protection | MAGNUMGRANDNEOIP6636WLED857SPC 36 W 240 V 0.180 >0.95 <10 5700 K >80 3700 lm Grey 1.700 kg |
| Usage/Applications | INDUSTRIAL LIGHT |
| Housing Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| CCT | 3000 K |
| Ingress Protection | IP66 |
| Room Type | Garden |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Beam Angle | 30 Deg |
| Input Voltage | 220-240 V AC |
| Spike Material | Aluminium |
| Tilt Adjustment | Fixed |
| Housing Color | Black |
Minimum order quantity: 10 Piece
Havells lycus spike light Features & Benefits • Delivers excellent illumination & comfort • Long life & photobiologically safe LED’s • High performance electronic driver ensures zero maintenance • No harmful UV & IR radiations • Environment friendly as it does not contain Mercury • Instant light with low running temperatures • Operating temperature: -upto +45 °C • Operating voltage range: 140 V - 270 V • Average life L70B50: 50000 hours Housing & Finish Grey pure polyester powder coated ,Pressure die-cast aluminium housing for efficient thermal management, sturdiness & excellent corrosion resistance. The housing provides IP66 protection for high reliability in outdoor applications. Light source High efficiency long life COB LED mounted on MCPCB of fixture. Lumen efficacy of LED >140 lm/W(For detailed photometric data,please refer LM79 report & IES files)
₹ 4999 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED Gate Light |
| Power Rating | 10 W |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
| Cct | 4000 K |
| Input Voltage | 220–240 V AC |
| Ingress Protection | IP66 |
| Beam Angle | 90° |
| Wattage | 15w |
Havells 1 way and 2 way out door wall light
₹ 4300 / Piece Get Latest Price
| Length | 8 ft |
| Wattage | 80W |
| Color Temperature | 5000 K |
| Mounting Type | Suspended |
| Lumens | 9000 LPW |
| Body Material | Aluminium |
| Operating Voltage | 220-240 V |
| Dimmable | No |
| Ingress Protection | IP65 |
| Life Hours | 50000 h |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Series | Endura |
| Wattage | 24 W |
| System Efficacy | 120 lm/W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| CCT | 5700 K |
| Input Voltage | 120-280V |
| IP Rating | IP66 |
| Protection Rating | IP66 |
| Body Material | Metal |
| Lamp Life (Hours) | 50000 |
| Model Name/Number | HAVELLS ENDURA PEARL |
| Acceptable Payment Mode | Online, EMI, Cheque/Cash |
| Usage/Application | OUTDOOR |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Lamp Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 45 W |
| Mounting Type | Post Top |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Pole Diameter | 50 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | Aluminium |
| Diffuser Material | Toughened Glass |
| Input Voltage | 140-270 |
| Model Name/Number | SIMBOL POST TOP |
| Lighting Color | 3000K 4000K 6500K |
| Frequency | 50 |
| Lumens | 3300 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 4950 / Piece Get Latest Price
| Length | 4 ft |
| Wattage | 40 W |
| Color Temperature | 6500 K |
| Mounting Type | Suspended |
| Body Material | Aluminium |
| Lumens | 3200 lm |
| Shape | Linear |
| Usage/Application | Industrial |
| Lighting Color | Cool Daylight |
| Control Gear Mounting | spd with poted |
| Input Power | 140-300 |
| Outer Size | 2410 mm x 55 mm |
| Power Factor | 98 |
| Voltage | 220 V |
| IP Rating | 40 |
| Warranty | 5 |
| CRI | 80 |
| Lighting Type | linear light for petrol pump |
| Dimensions | 70x2426 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 16 Piece
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200 W |
| Mast Height | 20 MTR |
| Light Source | LED |
| Series | SPACTRA |
| Lighting Color | Pure White |
| Light Block Color | White |
| Usage/Application | Stadium |
| Input Voltage | 120 TO 240W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | PRESURE DIA CAST |
| Pole material | HOT DEEP |
| Power | 150W |
| Lighting Type | LED |
| Available Wattage | 150W |
| Volt | 120VTO 240V |
| Product Code | TFS-510-150-57-60D-HL2-NS-LM-NGG |
| Number Of Lights | 6.0 |
| Features | LED LIGHT |
| Working Temperature | 10-50 |
| Quality | 1 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | High Bay Light |
| Application | Industrial |
| Fixture Type | Highbay |
| Wattage | 100 W |
| Color Temperature | 6500K (Cool White) |
| Light Color | Neutral White |
| Lighting Method | SMD LED |
| Mounting | Suspended |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Surge Protection | 10 kV |
Debasish Parida (CEO)
36 Electrical Services
4B-03, Ground Floor, Plastic Market, New Bus Stand, Pandri
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India