Providing you the best range of havells street lights, 90 w led street light and havells 800/1000w flood light for sports ground with effective & timely delivery.
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 45 W |
| System Efficacy | 120 lm/W |
| Series | HAVELLS |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| CCT | 6500 K |
| Input Voltage | 110V -290V |
| IP Rating | IP66 |
| Protection Rating | IP66 |
| Body Material | Metal |
| Lamp Life (Hours) | 50000 |
| Model Name/Number | ENDURA PEARL NEO |
| Acceptable Payment Mode | EMI, Online, Cheque/Cash |
| Usage/Application | OUTDOOR LED STREET LIGHT |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Crompton |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 90W |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | ISI |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Pure White |
| Light Color | Cool White |
Crompton 90w street light
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 1000W |
| Light Source | LED |
| Series | RESOUTE |
| Lighting Color | Cool White |
| Color Temperature | 5700 K |
| Input Voltage | 220–240 V |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Beam Angle | 30° |
| Surge Protection | 10 kV |
Debasish Parida (CEO)
36 Electrical Services
4B-03, Ground Floor, Plastic Market, New Bus Stand, Pandri
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India