Pioneers in the industry, we offer cricket stadium lights, sports stadium flood lighting, crompton 100w flood light and sports lighting from India.
₹ 47000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | Amaze Plus |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 240 V |
| Features | Waterproof |
| Body Material | Ceramic |
| Brand | Bajaj |
| Power | 1000 W |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 1650 w |
| Beam Type | Medium Beam |
| Application | Cricket Ground |
| IP Rating | IP66 |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Light Source | LED |
| Series | CROMPTON 100W |
| Color Temperature | 5700 K |
| Input Voltage | 220–240 V |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Aluminium |
| Beam Angle | 90° |
| Surge Protection | 6 kV |
Housing Pressure die cast Aluminum powder coated in RAL-7032 Glass Heat resistant toughen glass. Internal Wiring PVC multistrand copper wire Cable PVC 3 CORE MAINS WIRE - 1 SQ MM - 3 CORE BLACK ELECTRICAL PARAMETERS: Rated Voltage (V) 240 Frequency (Hz) 50 ± 3% Operating Voltage Range (V) 100-300V Current (A) @ 240V 0.220 Wattage (W) @240V 100W P.F. > 0.95 I THD <15
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 1000 W |
| Beam Type | Wide Beam |
| Application | Cricket Ground |
| IP Rating | IP66 |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Color Rendering Index (CRI) | > 90 |
| Housing Material | Aluminum Die-Cast |
| Color Temperature | 6500 K |
| Warranty | 5 Years |
Minimum order quantity: 1 Piece
Debasish Parida (CEO)
36 Electrical Services
4B-03, Ground Floor, Plastic Market, New Bus Stand, Pandri
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India