Prominent & Leading Wholesale Trader from Raipur, we offer crompton wall fans and crompton vortex wall fan.
₹ 1830 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 400 mm |
| Brand Name | Crompton |
| Power | 58W |
| Number of Blades | 3 Blades |
| Fan Type | Heavy Duty |
| Speed | 1330 RPM |
| Motor Type | Copper Winding |
| Body Material | Plastic |
| Warranty | 1 Year |
| Color | White |
| Air Delivery | 85 CMM |
| Model Name | High Flo Neo |
| Electric Current Type | AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 450 mm (18 inch) |
| Power | 100W |
| Fan Speed | 1400 RPM |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Speed Control | Step Regulator |
| Model Name | vortex |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Usage Area | Godown, Restaurant, Factory |
| Body Material | Metal |
| Color | Grey |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 600 MM |
| Power | 200W |
| Fan Speed | 1440 RPM |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Speed Control | Step Regulator |
| Model Name | Torpedo |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Usage Area | Godown, Restaurant, Factory |
| Body Material | Metal |
| Color | Grey |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 750MM |
| Power | 250W |
| Fan Speed | 1440 RPM |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Speed Control | Step Regulator |
| Model Name | vortex |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Usage Area | Restaurant, Godown, Factory |
| Color | Grey |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 10 Piece
Debasish Parida (CEO)
36 Electrical Services
4B-03, Ground Floor, Plastic Market, New Bus Stand, Pandri
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India